Yapı Kimyasalları Hammaddeleri Nelerdir

Yapı Kimyasalları Hammaddeleri Nelerdir

ÇİMENTO BAZLI SERAMİK YAPIŞTIRMA HARCLARI
Dogadan elde edilen, kaolen, kuvars, feldspat ve kil gibi maddeleri belirli karışım oranlarında karıştırılarak hamur haline getirilip preslendikten sonra  yüksek sıcaklıkta fırınlanması sonucu  çeşitli ebadlarda  üretilen koruma ve dekorasyon amaçlı seramiklerin binaların iç ve dış yüzeylerinin,zeminlerinin kaplanmasında  kullanılan yapıştırma amaçlı hazırlanan harçların en önemli kimyasal katkılarından biridir selüloz eterler.
Kuru karışım halinda hazırlanan ürünün içerisine  katılarak hazırlanan ürünün  su ile karıştırlması sonucu elde edilen harç içerisinde   istenilen miktarda suyun  tutmasını sağlayarak  işlenebilirliğini ve çalışma zamanın  uzatılmasını sağlarlar.
Harcın ıslak yapışma ve kayma direncini artırarak uygulama kolaylıkları sağlarlar ve bu özellikleri sonucunda seramiğin istenilen zemine yapışma mukavemetlerini arttırmış olurlar.

ÇİMENTO BAZLI NORMAL SERAMİK YAPIŞTIRICISI
Ekonomik amaçlı üretilen ürünlerdir. İçerdiği çimento ve tozpolimer oranları  normal standartların altındadır.genellikle  toz polimer kullanılmamaktadır.
Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,2 ile 0,3 arasında olmaktadır.
Özellikle yüksek vizkoziteli  ürünler tercih edilmektedir.

ÇİMENTO BAZLI STANDART SERAMİK YAPIŞTIRICISI

TS 11140 EN 12004  C1 Standartına uygun olarak üretilen ürünlerdir.
Yapışma mukavemetleri en az 0,5 N/mm2 olması istenmektedir.Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,3 ile 0,4 arasında olmaktadır.
ÇİMENTO BAZLI YÜKSEK PERFORMANSLI SERAMİK YAPIŞTIRICISI
TS 11140 EN 12004  C2 Standartına uygun olarak özel çimento ve kimyasal katkılarla güçlendirilen yüksek performanslı  ürünlerdir.
Yapışma mukavemetleri en az 1.0 N/mm2 olması istenmektedir.
Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,4 ile 0,6 arasında olmaktadır.

ALÇI BAZLI SIVALAR
Doğadan ham olarak elde edilen alçı taşının (jips-kalsiyum sülfat dihidrat) değişik tekniklerle kalsine edilerek öğütülmesi, pişirilmesi ve katkılandırılması yoluyla üretilir. Bitmiş üründe suyla karıştırılınca bağlayıcılık özelliği  kazanırlar. Yanmazlık,
Isı Yalıtımı, Ses Yalıtımı, Hafiflik ,İşleme ve onarım kolaylığı, Yüzeye nefes aldırma, Yangın önleme gibi  özelliklerinden dolayı  briket, tuğla, bürüt brton, gazbeton ve benzeri yüzeylerin sıvanması için kullanılırlar.

ALÇI BAZLI MAKİNA SIVASI
Alçı bazlı makine sıvaları genellikle geniş duvarların sıvanmasında kullanılırlar.uygulama kalınlıkları 1-2 cm arasında olan sıvalarda zaman ve maliyet kayıplarını en aza indermek için makine sıva uygulaması tercih edilir. Makina uygulamalarında sıvanın istenilen yüzeye kolay atılabilmesi, yüksek yapışma gücünün oluşması, akma direncini sağlanması ve su tutma özelliğini geliştirilerek çalışma zamanını uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler.

ALÇI BAZLI EL SIVASI
Alçı bazlı el sıvaları genellikle binaların iç kısımlarında kullanılırlar. Uygulama kalınlıkları 1-2 cm arasındadır.
mala uygulamalarında harca verdiği sürüş kolaylığı, yüksek yapışma gücü ve bünyesinde su tutarak çalışma zamanın uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler.

ÇİMENTO BAZLI ISI YALITIM SIVALARI VE YAPIŞTIRICILARI
Isı Yalıtım  uygulamalarında  genleştirilmiş polistren (EPS), ekstrüde polistren (XPS) ve taşyünü gibi ısı yalıtım levhalarının beton, sıva, tuğla gaz beton yüzeye yapıştırılmasında ve  plakalarının perdah sıvası işlemlerinde ve cephelerin yenilenmesi amacı ile kullanılan elyaf ve özel kimyasal katkılarla desteklenmiş çimento bazlı, kaplama ve yüzey düzeltme  sıvalarında  harca verdiği sürüş kolaylığı,yüksek yapışma gücü ve  bünyesinde su tutarak çalışma zamanın uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler.

kbyapikimyasallari-hammaddeleri

ÇİMENTO BAZLI DERZ DOLGU MALZEMELERİ
Seramik, doğal taş, cam mozaik, granit, kotto,  mermer, gibi kaplama malzemelerinin derz boşluklarının doldurulmasında kullanılan  çimento bazlı dolgu malzemesidir. Genellikle iç cephelerde 1-6 mm, dış cephelerde 3-20 mm  aralıklarda uygulanır.
Harca verdiği sürüş kolaylığı, çatlama direnci ve  bünyesinde su tutarak çalışma zamanın uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler. Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,05 ile 0,1 arasında olmaktadır

ÇİMENTO BAZLI SIVALAR
İç ve dış mekanlarda brüt beton, tuğla, briket ,gazbeton, beton, bims gibi yüzeylerin sıvanmasında kullanılırlar. Makina ve el uygulaması farklılıkları göz önünde bulundurularak değişik kimyasal katkılarla desteklenirler. Sıva uygulamalarında sıvanın istenilen yüzeye kolay atılabilmesi, yüksek yapışma gücünün oluşması, akma direncini sağlanması ve su tutma özelliğini geliştirilerek çalışma zamanını uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler.
Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,03 ile 0,15 arasında olmaktadır.

ÇİMENTO BAZLI DEKORATİF KAPLAMA SIVALARI
Özellikle dış mekanlarda kullanılırlar.çimento bazlı ısı yalıtım sıvası uygulanmış yüzeylerde, yüzeyi düzgün kaba ve ince sıva yüzeylerde estetik amaçlı dekoratif görünüm vermek için uygulanır. Sıvanın istenilen yüzeye kolay uygulanabilmesi ,yüksek yapışma gücünün oluşması, akma direncini sağlanması ve su tutma özelliğini geliştirilerek çalışma zamanını uzatılması gibi özellikleri  nedeniyle Yapı kimyasalları ürünleri tercih edilirler.
Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,1 ile 0,25 arasında olmaktadır.

ÇİMENTO BAZLI KENDİNDEN YAYILAN TESVİYE ŞAPI
İç ve dış mekanlarda PVC ,seramik, doğal taş mermer, parke, ve halı, kaplamaların yapıştırılmasından önce düzgün bir yüzey elde edebilmek veya bozuk yüzeyli  şapların tesviyesi için kullanılırlar. Harcın işlenebilirliğinin arttırılması, rötre sebebiyle oluşabilecek çatlakların azaltılması, harç bileşenlerinin ayrışmasının önlenmesi ve su tutma özelliğini geliştirilerek çalışma zamanını uzatılması  gibi katkıları nedeniyle kullanılırlar.
Yapı kimyasalları kullanım oranı isteğe baglı olarak  % 0,05 ile 0,1 arasında olmaktadır

Genel

Yorum Gönderin